Translate »
  • Czech
  • English
  • German
  • Norwegian
  • Russian

Prosinec 15, 2017

Soukalová navrhla medaile pro orientační běžce

Soukalová navrhla medaile pro orientační běžce

Olomouc – Dvojnásobná stříbrná medailistka z olympijských her v Soči Gabriela Soukalová se stala poprvé autorkou medailí. V sobotu její dílo ponesou na krku akademičtí orientační běžci z celého světa, kteří po celý tento týden poměří své síly v okolí Olomouce, Prostějova a Kroměříže. Biatlonistka, která je absolventkou oboru ražené medaile a mince, pro sportovce zvolila motiv střelky z kompasu a na rubu nechybějí dominanty Olomouce.

Medaile vytvořená českou olympioničkou a medailérkou nese řadu zvláštností. „Zajímavostí je unikátní upevnění stuhy, které si Gabriela prosadila. Medaile nemá žádné očko ani poutko, stuha je přímo vřezána do medaile. I ve firmě, kde byla medaile vyráběna, to dělali poprvé. Je to zvláštnost pro vytváření nového postupu při vytváření medailí pro sportovní soutěže,“ řekl dnes novinářům ředitel akademického mistrovství světa v orientačním běhu Dušan Vystavěl.

Gabriela Soukalova - Navrhla medaile

Medaile pro orientační běh, které navrhla Gabriela Soukalová (pózují reprezentanti Král a Horčičková)
Foto: ČTK

Soukalová: Ráda dělám věci netradičně
Soukalová na lícní stranu umístila mapu a střelku z kompasu, rub medaile tvoří dominanty regionu – olomoucký Sloup Nejsvětější Trojice, bazilika na Svatém Kopečku a vysílač Praděd v Jeseníkách. „Nechtěla jsem na přední straně použít obvyklý motiv běžce. Ráda dělám věci netradičně, snažila jsem se spíše o jednoduchost a čistotu,“ vzkázala Soukalová, která byla přítomna i první ražbě v Železném Brodu.

Pro absolventku Vyšší odborné uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou to byla první realizovaná medaile. „Ze všech nabídek jsem si vybrala akademické mistrovství. Orienťák jsem běhala na škole celkem rychle, ale vždycky jsem se ztratila,“ doplnila dvojnásobná stříbrná medailistka z letošní olympiády v Soči.

Na 19. ročník akademického mistrovství světa v orientačním běhu zavítá tento týden do Olomouce 326 závodníků z 32 zemí. Své síly poměří v Kroměříži, v okolí Svatého Kopečku, v Nectavském údolí a v lesích na Protivanovsku. Závěrečný ceremoniál je naplánován na sobotu do olomouckého letního kina.

ČTK – 11. 8. 12:51

Related posts

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *