Translate »
  • Czech
  • English
  • German
  • Norwegian
  • Russian

Listopad 24, 2017

Mezinárodní soutěže
Gabriela Soukalova mezinarodni souteze

Olympijské hry

Biatlon je od roku 1960 zimním olympijským sportem. Je potěšitelné, že díky neustále vzrůstající popularitě biatlonu je postupně rozšiřován i počet disciplín, která jsou zařazeny do programu Olympijských her. Na uplynulých ZOH v Turíně se závodilo v 5ti disciplínách (rychlostní závod, stíhací závod, vytrvalostní závod, závod s hromadným startem a štafety) v kategoriích mužů a žen.

Mistrovství světa

Probíhá každoročně. V roce Olympijských her se uskuteční MS pro discipliny, které nebyly zařazeny do programu ZOH. Muži a ženy závodí kromě běžných 5ti disciplin (viz OH) ještě navíc v závodě smíšených štafet, kde startují ve společné smíšené štafetě 2 ženy a 2 muži.

Mistrovství světa juniorů a dorostu

Koná se každoročně pro kategorie juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek. Závodí se ve 4 disciplinách: rychlostní závod, stíhací závod, vytrvalostní závod a štafety. Dívčí kategorie ve štafetách absolvují závod ve složení 3 sportovkyň.

Světový pohár

Seriál devíti závodů s velmi náročným programem čítajícím 26 individuálních závodů a 5 štafet. Soutěže na mistrovství světa resp. na zimních olympijských hrách se započítávají do celkového bodování Světového poháru. Světový pohár se vyhlašuje ve všech individuálních závodech jednotlivých disciplín – vytrvalostním, rychlostním, stíhacím a s hromadným startem, a ve štafetových závodech. Za vítězství je udělován „malý“ pohár. Součtem všech započítaných bodů z jednotlivých disciplin vzniká pořadí v celkovém hodnocení „velkého“ Světového poháru.
Mezinárodní federace biatlonu vyhlašuje dále soutěže pro muže a ženy.o Pohár národů, do kterého bodují 3 nejlépe umístnění závodníci dané země v každém vytrvalostním a rychlostním závodě a současně se započítávají výsledky štafety. Umístění týmu v Poháru národů má vliv na počet závodníků tohoto týmu, kteří mají právo startu v závodech Světovém poháru v následující sezóně.

Mistrovství Evropy a Mistrovství Evropy juniorů

Probíhá každoročně pro kategorie mužů, žen, juniorů a juniorek.
Závodí se ve 4 disciplinách: rychlostní závod, stíhací závod, vytrvalostní závod a štafety.
Od roku 2009 by se měly soutěže ME uskutečnit pro věkové kategorie 22 – 26 let.

Evropský pohár

Seriál osmi závodů také s velmi náročným programem čítajícím 16 individuálních závodů a 2 štafety. Obdobně jako ve Světovém poháru se i zde v individuálních kategoriích vyhlašují vítězové Evropského poháru. Do hodnocení EP se počítá i ME. Od sezóny 2007/2008 by mělo dojít k celkové úpravě a i přejmenování poháru.

EYOF

Evropský olympijský festival mládeže je pořádán pod hlavičkou Evropského olympijského výboru každý lichý rok. Biatlon, stejně jako na olympijských hrách, je zařazen do programu EYOF a naši sportovci se pravidelně zúčastňují za spolupráce s Českým olympijským výborem. Závodí se v kategorii dorostu dívek i chlapců do 18 let, štafeta je smíšená.

 

Mezinárodní soutěže v letním biatlonu:

Letní biatlon na mezinárodní úrovni byl v průběhu svého vývoje zastřešován několika organizacemi, pod nimiž měl i různou strukturu mezinárodních soutěží. V samotné novodobé historii po roce 1990 sváděly souboj o vedení nad soutěžemi letního biatlonu Mezinárodní federace střeleckého krosu – ISCF (samostatně vzniklá instituce pro soutěže LB) a Mezinárodní unie biatlonu – IBU.
ISCF pořádala soutěže na úrovni Evropy, mezi které patřil Evropský pohár a mistrovství Evropy. Postupný vliv konkurenční IBU zesílel po uspořádání I. Mistrovství světa v letním biatlonu v roce 1996. V průběhu několika let dominance IBU postupně rostla, a také díky neživotaschopnosti ISCF, převzala záštitu nad všemi mezinárodními soutěžemi v letním biatlonu. Velkou roli při vývoji mezinárodní scény letního biatlonu sehrává i Český svaz biatlonu.
Mezinárodní soutěže v letním biatlonu jsou dnes již pořádány výhradně pod IBU a mají následující strukturu:

Mistrovství světa

Je nejvýznamnější soutěží letního biatlonu. Mistrovství světa se koná každoročně pro kategorie seniorské i juniorské. Pravidelně se jej účastní přibližně 20 států. První MS se uskutečnilo v roce 1996 v rakouském Hochfilzenu. Od roku 1996 do roku 2005 byly na programu pouze disciplíny v krosu (rychlostní závod, stíhací závod, štafety – postupně byly upraveny na smíšené štafety, ve kterých nastupují 2 ženy a 2 muži; následně byl rozšířen program i o závod s hromadným startem). Trend rozvoje letního biatlonu dokládá i skutečnost, že od roku 2006 byly na program mistrovství světa zařazeny také disciplíny na kolečkových lyžích (rychlostní a stíhací závod). Historicky první mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích se uskutečnilo v ruské Ufě v roce 2006. Zde se nám podařilo díky druhému místu Ondřeje Moravce a třetímu místu Lenky Faltusové – oba ve sprintu, zapsat do medailové historie první významné soutěže v této disciplíně. I v krosových disciplínách ovšem patříme k zemím, které stávají na stupních vítězů. První titul mistra světa v individuálním závodě mužů získal v roce 2004 Zdeněk Vítek (a hned ve dvou disciplínách). V závodě štafet triumfovalo naše kvarteto (Šlesingr, Moravec, Tomeš a Soukup) ve finském Muioniu v roce 2005. Ovšem i další a juniorské medaile byly ziskem mnoha našich reprezentantů. Mezi nejúspěšnější české sportovce na mistrovství světa můžeme jmenovat již výše zmíněné: Zdeňka Vítka, Michala Šlesingra, Ondřeje Moravce, Jaroslava Soukupa, a dále Miroslava Tomeše, Petra Hradeckého, Pavlu Matyášovou, Zdenku Vejnarovou, Lenku Faltusovou, Barboru Tomešovou a další)

Přehled MS od r. 1996

(1996 – Hochfilzen/AUT, 1997 – Krakov/POL, 1998 – Osrblie/SVK, 1999 – Minsk/BLR, 2000 Khanty-Masijsk/RUS, 2001 – Duszniky/POL, 2002 – Jablonec n. N./CZE, 2003 – Forni Avoltri/ITA, 2004 – Osrblie/SVK, 2005 – Muonio/FIN, 2006 – Ufa/RUS)

Mistrovství Evropy

Původně se ME uskutečňovalo pod záštitou ISCF. Od roku 2004 je již zařazeno v mezinárodním kalendáři IBU. První mistrovství Evropy se uskutečnilo v německém Clausthal-Zellerfeldu, druhé v domácích podmínkách sportoviště v Bystřici pod Hostýnem. Ve své krosové podobě je stejně jako mistrovství světa pořádáno pravidelně pro kategorie seniorské i juniorské. Mistrovství Evropy je považováno za každoroční vyvrcholení dlouhodobé soutěže o Evropský pohár v letním biatlonu.

Přehled ME od r. 2004

(2004 – Clasthal-Zellerfeld/GER, 2005 – Bystřice pod Hostýnem/CZE, 2006 – Cesis/LAT)

Evropský pohár

Pohárové měření sil v regionu Evropy je nejstarší mezinárodní soutěží v letním biatlonu. Ve své proměnlivé podobě se uskutečňuje již třetí desítku let. V průběhu její historie se mnohokráte změnila pravidla soutěží, okruh zemí, které na ni vysílaly své reprezentanty i zastřešující organizace. Stejně jako MS a ME, i Evropský pohár je dnes konán pod jednou mezinárodní organizací – IBU.
Každoročně se uskuteční zpravidla tři soutěže pod názvem IBU Cup, z nichž nejméně jednu z nich hostí některý z domácích biatlonových areálů. Soutěže se započítávají do celkového žebříčku, včetně mistrovství Evropy a na konci sezóny jsou pak oceněni vítězové všech čtyř dílčích kategorií (muži, ženy, junioři, juniorky).
Evropský pohár se do roku 2006 uskutečňoval výhradně v krosové podobě. Od sezóny 2007 jsou v programu sportovního kalendáře IBU zkušebně zařazeny i evropské soutěže na kolečkových lyžích.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Zobrazit podrobnosti

Zavřít