Translate »
  • Czech
  • English
  • German
  • Norwegian
  • Russian

Listopad 24, 2017

Životopis
gabrielasoukalova-zivotopis

Gabriela Soukalová

Životopis

Gabriela Soukalová (* 1. listopadu 1989 Jablonec nad Nisou) je česká reprezentantka v biatlonu, dvojnásobná stříbrná medailistka ze Zimních olympijských her 2014, vítězka sedmi individuálních závodů Světového poháru, čtvrtá žena celkového hodnocení Světového poháru IBU v sezóně 2013/14, držitelka Malého křišťálového glóbu za 1. místo ve vytrvalostních závodech a bronzová medailistka z Mistrovství světa 2013 ve smíšené štafetě. V juniorské kategorii se stala mistryní světa ve štafetovém závodu.

Přehled úspěchů


Zimní olympijské hry

2. místo - ZOH Soči 2014 – hromadný start
2. místo – ZOH Soči 2014 – smíšená štafeta


Mistrovství světa

3. místo – MS Nové Město na Moravě (CZE) – smíšená štafeta


Světový pohár IBU

1. místo – 8x (z toho 1 ve štafetě)
4. místo - Celkové hodnocení SP 2013/14
1. místo – Malý křišťálový globus – vytrvalostní závody
Stupně vítězů – 14x (z toho 4 ve štafetě)


MS juniorů

1. místo – MS Canmore (CAN) – štafeta

Gabriela Soukalová pochází ze sportovní rodiny. Její matka Gabriela Soukalová starší je bývalá reprezentantka v běhu na lyžích, držitelka stříbrné medaile ze Zimních olympijských her 1984 v Sarajevu. Její otec Karel Soukal je bývalý skokan na lyžích.

Gabriela Soukalová mladší se odmala věnovala klasickému lyžování, ale v 9. třídě základní školy přešla k biatlonu. Rodiče ji trénovali individuálně až do sezóny 2012–2013.

Vystudovala vyšší umělecko-průmyslovou školu v Jablonci nad Nisou, na které se věnovala mimo jiné návrhům medailí. Věnovala se také hře na klavír a ráda zpívá.

V sezóně 2008–2009 vyhrála jako členka českého štafetového týmu juniorské Mistrovství světa v kanadském Canmore, kde jako devatenáctiletá finišmanka štafety uhájila před druhými Ruskami náskok dvanácti sekund.

V sezóně 2009–10 reprezentovala Českou republiku na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru 2010 v individuálním závodě, kde obsadila 60. místo, ve štafetách dosáhl český tým 16. příčky.

V sezónách 2010–2011 a 2011–2012 ve Světovém poháru nezaznamenala výraznější výsledky. V závěru druhé z nich onemocněla mononukleózou a vynechala pět měsíců přípravy.

Od sezóny 2012–2013 přešla do tréninkové skupiny Jindřicha Šikoly. Po boku nové tréninkové partnerky, dlouhodobé české jedničky Veroniky Vítkové, se zařadila do světové špičky. Dne 14. prosince 2012 vyhrála první závod ve Světovém poháru, když triumfovala ve sprintu ve slovinské Pokljuce, druhý den v sobotu ve stíhacím závodě obsadila těsně druhé místo a v neděli 16. prosince dosáhla na třetí místo v hromadném závodě. Kvůli nemoci vynechala Světový pohár v Oberhofu a v Anterselvě nenastoupila do štafetového závodu kvůli obavám z opětovného nástupu nemoci. Na Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, přes obavy v jaké formě bude startovat po nemoci, obsadila v každém závodě umístění mezi první dvacítkou. V posunu na stupně vítězů jí zabránila především pomalá (opatrná) střelba, která se jí ne vždy vydařila. Dosáhla však úspěchu jako členka bronzové smíšené štafety, ve které běžela druhý úsek. Dne 14. března 2013 dosáhla v ruském Chanty-Mansijsku druhého vítězství ve Světovém poháru, opět ve sprintu. O dva dny později vyhrála i stíhací závod. Úspěšný víkend završila triumfem v závodě s hromadným startem. Tyto výsledky jí vynesly šestou příčku v celkovém hodnocení Světového poháru, když za sebou nechala i takové hvězdy, jako Němku Gössnerovou nebo slovenskou biatlonistku Kuzminovou.

Na olympijskou sezónu 2013–14 se od srpna připravovala s mužským reprezentačním týmem vedeným Ondřejem Rybářem. Sezónu zahájila ve švédském Östersundu dvěma vítězstvími v řadě. Nejprve pomohla k vítězství smíšené štafetě a poté triumfovala v individuálním závodě na 15 km. Natáhla tak svou šňůru výher ve Světovém poháru na pět závodů v řadě. Dlouho se držela v čele celkového hodnocení Světového poháru. Začátkem ledna jí sice na jeden den sesadila Ukrajinka Valj Semerenková, hned v následujícím závodě si však vzala vedení zpět, což podpořila dvěma vítězstvími následující týden v německém Ruhpoldingu. Zde vyhrála nejprve vytrvalostní závod, čímž si zajistila i malý glóbus za celkové vítezství v této disciplíně, a poté triumfovala i ve stíhacím závodě. O vedení ve Světovém poháru přišla až na posledním podniku před olympiádou, v italské Anterselvě. Tady jí potkala smůla, když ve sprinterském závodě se jí rozpadl závěr zbraně, nemohla řádně odstřílet a nakonec byla dokonce kvůli špatné manipulaci se zbraní diskvalifikována. Nemohla tedy nastoupit ani do stíhacího závodu. Do čela celkového hodnocení se tak dostala Norka Tora Bergerová, Soukalová klesla až na čtvrté místo.

Zimní olympijské hry 2014 v Soči zahájila 29. místem ve sprintu, když na první střelecké položce hned třikrát minula terč. V následném stíhacím závodě skončila čtvrtá. Tentokrát ze dvaceti ran minula jen jednou, ale ztráta ze sprintu byla příliš vysoká. Po poslední střelbě odjížděla ze střelnice těsně čtvrtá za Norkou Torou Bergerovou. Na finiš však neměla síly, Norka jí rychle ujela a předjela jí i Slovinka Teja Gregorinová. I když ještě předjela po poslední střelbě druhou Ukrajinku Valentinu Semerenkovou, na medaili to již nestačilo. Ve vytrvalostním závodě skončila po dvou chybách na střelnici opět čtvrtá. Vytoužené medaile se dočkala až v závodě s hromadným startem na 12,5 km, kde vybojovala stříbro. Nestačila pouze na Bělorusku Darju Domračevovou, která vybojovala v Soči již své třetí zlato. Obě závodnice jednou minuly terč, ale Běloruska byla v běhu rychlejší. Druhou stříbrnou medaili získala jako členka smíšené štafety. Běžela druhý úsek, štafetu přebírala od Veroniky Vítkové na třetím místě. I když musela na střelbě vleže třikrát dobíjet a jen těsně se tak vyhnula trestnému kolu, předávala na prvním místě těsně před Norkou. Její mužští kolegové Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec pak přivezli štafetu do cíle na druhém místě právě za Nory.

Údaje platné k 28. 10. 2014

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Zobrazit podrobnosti

Zavřít