Translate »
  • Czech
  • English
  • German
  • Norwegian
  • Russian

Prosinec 14, 2017

Nechceme ji zničit, říká šéf o Davidové. Supertalent půjde vzhůru opatrně, jako Koukalová

Nechceme ji zničit, říká šéf o Davidové. Supertalent půjde vzhůru opatrně, jako Koukalová
Nechceme ji zničit, říká šéf o Davidové. Supertalent půjde vzhůru opatrně, jako Koukalová

Praha – „Vím, že tohle jsou pořád jen takové dětské medaile.“ Tak reagovala Markéta Davidová na svou spanilou jízdu evropským biatlonovým šampionátem juniorů v Novém Městě na Moravě.

Dvacetiletá jablonecká závodnice brala ze třech závodů dvě zlaté a jeden bronz. Naplno tak potvrdila výsadní postavení největšího současného talentu českého biatlonu.

Zároveň ale ukázala na svůj věk nevídaný realismus. Davidová moc dobře ví, že cesta z juniorské kategorie mezi dospělé hvězdy bude extrémně náročná.

Obrovský rozdíl v konkurenci ostatně už sama pocítila, když si atmosféru Světového poháru dospělých vyzkoušela v prosinci rovněž na Vysočině a v lednu v Ruhpoldingu. Celkem absolvovala na nejvyšší úrovni tři individuální závody, v nichž obsadila 69., 28. a 48. místo.

Trenéři už s předstihem hovořili o tom, že jde jen o to, aby si mladá rodící se hvězda osahala atmosféru těch nejprestižnějších biatlonových klání. O případné nominaci na mistrovství světa dospělých do rakouského Hochfilzenu se mluvilo opatrně. A Davidová nakonec skutečně zůstala mimo pětici vyvolených žen, byť výkonnostně by do prvního týmu pravděpodobně patřila.

„Ona je vážně veliký talent, ale přechod do dospělých, to je strašně dlouhá a složitá cesta. Proto jsme se rozhodli, že na světový šampionát dospělých letos nepojede,“ vysvětlil deníku Aktuálně.cz šéf biatlonového svazu Jiří Hamza. Davidová by měla následovat příkladu současné megahvězdy Gabriely Koukalové.

„Ta se do Světového poháru natrvalo zařadila až v nějakých dvaadvaceti letech. A vyplatilo se to,“ řekl Hamza. „My jako federace rozhodně nechceme na Davidovou vyvíjet v tak mladém věku přílišný tlak. Nemusela by ho ustát. Nechceme ji zničit, musíme být opatrní,“ dodal.

Milovnice koní, která má na svém instagramovém profilu originální motto: Věřte v jednorožce, se navíc sama do dospělé kategorie nehrne. A když, tak zatím spíše do „béčkového“ IBU Cupu. V něm už svou sílu ukázala, na konci listopadu dokázala vyhrát sprint v norském Beitostolenu. Obdivuhodný výkon od dívky, která teprve loni přešla z dorostenecké do juniorské kategorie.

Vítězství v Norsku znamenalo počátek přirovnávání ke Gabriele Koukalové. Právě úřadující šampionka Světového poháru byla totiž poslední českou ženou, která závod IBU Cupu dokázala vyhrát. Stalo se před šesti lety v rakouském Obertiliachu. Tehdy jí bylo jednadvacet let.

„V této sezóně už jsem si vyzkoušela juniorské závody, IBU Cup i Světový pohár. Jsou to soutěže, mezi kterými jsou ještě velké rozdíly. Vím, že ta moje medaile je stále ještě dětskou medailí. Tím nijak nesnižuji konkurenci, která tu je. Jen tím chci říci, že z juniorů je mezi světovou elitu stále dlouhá cesta,“ potvrdila Davidová svůj rozumný přístup v rozhovoru pro oficiální web českého biatlonu.

Je vynikající běžkyní, ale ve střelbě má stále velké rezervy. Vždyť při nedělním triumfu ve stíhacím závodu udělala na střelnici šest chyb. Běh ale měla ze všech juniorek jasně nejrychlejší.

Nicméně, pokud by stejně chybovala mezi dospělou konkurencí, skončila by jistě hluboko v poli poražených. Při opakování podobných výsledků by pak mohl přijít trvalejší psychický blok, který se u biatlonistek často velice špatně odstraňuje.

„Co mám zlepšit? To je jednoduché. Potřebuji zapracovat hlavně na přesnosti i rychlosti střelby. Nedostatky stále mám také v technice běhu. Nemohu a nechci usnout na vavřínech,“ slíbila snad budoucí velká hvězda českého biatlonu.

Číst více

: Nechceme ji zničit, říká šéf o Davidové. Supertalent půjde vzhůru opatrně, jako Koukalová

      

Related posts