Translate »
  • Czech
  • English
  • German
  • Norwegian
  • Russian

Říjen 20, 2017

Makáme! To je know-how českého kouzelníka s voskem. Koukalová po něm zatím lyže nehází

Makáme! To je know-how českého kouzelníka s voskem. Koukalová po něm zatím lyže nehází
Makáme! To je know-how českého kouzelníka s voskem. Koukalová po něm zatím lyže nehází

Nové Město n.Mor. – Nevěří na jeden kouzelný vosk, ale má propracovaný systém přípravy lyží. Nový šéf servisu českých biatlonistů Tomáš Žídek shrnul svůj systém práce a know-how do jednoho slova: „Makáme.“

Po pár závodech nové sezony Světového poháru se dá těžko soudit, jak se jeho práce projeví na výsledcích, ale zatím si nikdo nestěžoval. „Lyže po mně neházeli,“ smál se jednačtyřicetiletý Žídek před závody v Novém Městě na Moravě.

Na spolupráci s českým týmem se dohodl v létě. „Asi to bylo ve hvězdách,“ řekl muž, který se narodil v Praze, ale v sedmi letech s rodiči emigroval přes Německo do Kanady, kde u tamní reprezentace do minulé sezony působil.

Jenže v Kanadě se vyměnilo vedení a Žídkovi se moc nezamlouvalo. Z českého týmu zas odešel německý servisman Danielo Müller, a tak šéftrenér Ondřej Rybář a šéf svazu Jiří Hamza zvedli telefon a zavolali přes oceán Žídkovi. „A ptali se, jestli by to šlo. Já říkal, že nemohli zavolat v lepší době,“ zasmáli se prý společně.

S celým českým týmem se zná ze závodů dobře a dlouho. A nyní klaplo, o čem mluvili již od olympijských her ve Vancouveru 2010. „Že by bylo super jeden den pracovat společně, jako malá rodina a to se teď stalo skutečností,“ řekl.

V mazacích buňkách tak může konečně mluvit mateřštinou, kterou nezapomněl, i když je znát, že žije v zahraničí. „Já se furt zakoktávám. Jsem zvyklý do češtiny hodit anglické slovo, když si nemůžu na české vzpomenout,“ přitakal Žídek.

Po kanadském týmu si musí zvykat i na zvýšený tlak. Češi se v posledních letech vyšvihli do popředí. Sbírají medaile z velkých podniků a Gabriela Koukalová vyhrála minulý ročník Světového poháru, proto jsou pod drobnohledem.

„Je to tady jinačí, ale já jsem taky pracoval s manželkou, co závodila dost slušně,“ narážel Žídek na fakt, že jeho ženou je bývalá švédská biatlonistka Anna Olofssonová, olympijská vítězka z Turína 2006 a mistryně světa z roku 2007.

Snaží se, aby případně i hůře připravené lyže patřily k průměrným ve startovním poli. „Aby to dalo závodníkům šanci zajet dobrý závod,“ řekl Žídek a dodal, že má léty osvědčený systém. V čem tkví jeho kouzlo? „Je hodně jednoduché. Makáme. Nedáváme tomu šanci, aby vše bylo protestované a dokonale.“

Nespoléhá na jeden zázračný vosk, ale má deset až patnáct bodů přípravy. „A když dáš všechny dohromady, tak to ti udělá velký rozdíl. S jednou věcí se trefíš jenom někdy, a to nejde. Máme svoje postupy, technologie a know-how,“ řekl Žídek. Na strukturování skluznic lyží mají třeba Češi speciální stoj, který si vozí.

Žídek má dům ve Švédsku a v kanadském Canmore, ale většinu roku je na cestách. „Proto se doma cítím tam, kde mám otevřenou tašku a kde jsou děcka. Tak jsme si to říkali s Annou,“ popsal. A po zamyšlení dodal: „Tady jsem se narodil, vyrostl jsem v Kanadě a mám švédskou ženu. Doma se cítím hlavně v Kanadě a v Česku.“

Číst více

: Makáme! To je know-how českého kouzelníka s voskem. Koukalová po něm zatím lyže nehází

      

Related posts

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Zobrazit podrobnosti

Zavřít