Translate »
  • Czech
  • English
  • German
  • Norwegian
  • Russian

Prosinec 14, 2017

Loni to bylo utrpení, letos Koukalová radši dřela i na dovolené. A cítí se skvěle

Praha – Jaká je jedna ze základních charakteristik cílevědomého a úspěšného sportovce? Poučí se ze svých vlastních chyb. Právě to udělala po sezoně Gabriela Koukalová.

Zatímco loni si nejlepší česká biatlonistka po posledních závodech dopřála dlouhou úlevu od jakéhokoli pohybu, letos strávila dlouhé týdny aktivně. A makala dokonce i na dovolené.

„Po loňské sezoně jsem na šest týdnů úplně vypnula, nehnula jsem ani prstem a pak jsem se k tréninkům těžce vracela. Neskutečně to bolelo,“ prohlásila Koukalová pro oficiální web českého biatlonu.

Nic tak nepříjemného tentokrát zažít nechtěla. Nehodlala si jakkoli zkomplikovat úvod důležité přípravy na olympijskou sezonu. Sama ví, že na začátku příštího roku v Jižní Koreji zažije pravděpodobně vrchol své aktivní kariéry.

„Těm mukám jsem se chtěla vyhnout. Opravdový odpočinek jsem měla snad jen pět dnů, jinak jsem se snažila být i během dovolené hodně aktivní,“ vysvětlila trojnásobná medailistka z letošního světového šampionátu.

A jak se aktivita promítla do jejího momentálního rozpoložení? „Fyzicky se teď cítím opravdu dobře,“ ujistila po pěti týdnech intenzivního tréninku. Zatím poslední dávky polykala společně s reprezentačními kolegy na cyklistickém soustředění v Hnanicích na Znojemsku.

Koukalová chce svou fyzickou formu naplno předvést už v sobotu na domácí půdě. V rodném Jablonci nad Nisou bude obhajovat český mistrovský titul v biatlonu na horských kolech. Závodění, byť trochu jiného, už se nemůže dočkat.

„Období bez sněhu a závodního rytmu je hodně dlouhé. Proto vítám každé měření sil. Navíc, kolo mám ráda,“ řekla Koukalová. Na přípravě ji baví právě to, že je pestrá.

„Kolo je jeden z prostředků, který dělá naší přípravu pestřejší. To mě baví. Běháme, střílíme, jezdíme na kolečkových lyžích, posilujeme. Neumím si představit být třeba plavkyní a každý den se pohybovat mezi stejnými stěnami bazénu. Tu monotónnost bych nezvládla,“ svěřila se druhá žena uplynulého ročníku Světového poháru.

Už teď Koukalová ví, na čem chce před olympijskými hrami nejvíce zapracovat. Na střelbě ve stoje. Právě v této činnosti totiž měla v posledním období rezervy. Zatímco v leže trefila 90 procent terčů, ve stoje o šest procent méně. Pomoci ji má zbrusu nová pažba zbraně.

„Zásadní změnou je posun opěrky pro střelbu ve stoje – takzvané hrušky – o několik centimetrů blíž k tělu. Měla bych tak dosáhnout stabilnější polohy,“ vysvětlila Koukalová. Teď jen doufá, že se s pažbou, kterou má teprve několik dní, rychle sžije.

I proto už netrpělivě vyhlíží sobotní jablonecké klání. „Ukáže se tam, jestli je trénink efektivní, jak zvládáme nové prvky a psychiku, na čem ještě máme pracovat. Každý závod je pozitivní v mnoha směrech,“ podotkla Koukalová.

Číst více

: Loni to bylo utrpení, letos Koukalová radši dřela i na dovolené. A cítí se skvěle

      

Related posts