Translate »
  • Czech
  • English
  • German
  • Norwegian
  • Russian

Srpen 19, 2017

Koukalová: Lidé myslí, že jsem primadona, když odmítám nabídky. Ale žít podle druhých by byla chyba

Koukalová: Lidé myslí, že jsem primadona, když odmítám nabídky. Ale žít podle druhých by byla chyba
Koukalová: Lidé myslí, že jsem primadona, když odmítám nabídky. Ale žít podle druhých by byla chyba

Praha – Prodělala nepříjemné onemocnění, ale už je v pořádku a v plném tréninku na novou biatlonovou sezonu. Gabriela Koukalová načerpala čerstvé síly během sledování letní olympiády, jejíž konání by podle svých slov přivítala častěji než jednou za čtyři roky. Nyní už zase myslí na tvrdý trénink a závodění.

„Chtěla jsem zlepšit rychlost střelby, ale možná je to proti mojí přirozenosti,“ popsala úřadující držitelka křišťálového glóbu pro vítězku Světového poháru letní přípravu, při které zatím česká reprezentace zkouší vylepšit kromě fyzické kondice právě tuto specifickou biatlonovu disciplínu.

Elitní biatlonistka nicméně má za úkol stíhat i mimosportovní záležitosti, a tak si po natáčení reklamních spotů pro hlavního partnera českého biatlonu firmu Hamé, které se uskutečnilo v Říčanech u Prahy, našla čas na exkluzivní rozhovor pro Aktuálně.cz. V něm prozradila mimo jiné zajímavé detaily z běžného života prvotřídní sportovní hvězdy.

Váš dnešní program spočíval v natáčení reklamních spotů. Jaké to bylo, jak si takové, dejme tomu, povinnosti, závazky vůči sponzorům užíváte nebo neužíváte?
Docela užívám. Dnes to bylo fajn, příjemné. Měla to na starosti agentura, která byla plná mladých kreativních lidí, takže to jsem moc ocenila. Doufám, že dobrý pocit, který z toho mám, se pak promítne i do výsledku. Je to tak, že si vážím každé možnosti něco takového dělat. Jsem ráda, že těch možností zatím není úplně málo. Dává mi to jiné zkušenosti a jiný pohled do života. Není to tak, že bych byla upnutá jen a pouze ke sportu. Je fajn si to občas takhle obohatit.

Ony ty mimosportovní povinnosti hrály před dvěma lety po té průlomové olympijské sezoně ve vaší kariéře poměrně podstatnou roli. Vy sama jste mluvila o tom, že vás ten kolotoč semlel, že jste neuměla říct ne a že vás tyhle věci odváděly od těch čistě sportovních věcí. Jak to máte teď?
Chybami se člověk učí. Já jsem se snažila poučit a v současné době si ani nemohu dovolit přijímat každou pozvánku, nabídku, která přijde. Můj čas je drahý, musím pečlivě plánovat dopředu. V téhle chvíli mám naplánovaný přesný kalendář až do konce dubna příštího roku. Není to pro mě úplně příjemné, protože si myslím, že plánování není úplně má přirozenost. Ale moje práce mi nedává jiné možnosti. Mám kolem sebe tým lidí, který se snaží ty pozvánky a nabídky nějak třídit podle důležitosti a podle toho, jak se mi to zrovna hodí do programu. Někdy je třeba říct dost, když se cítím unavená, a raději si odpočinout, něco zrušit, i když to je domluvené. Je důležité, aby se člověk cítil dobře, aby nějak nestrádal a nebyl otrokem nějaké mimosportovní činnosti, která by mu potom bránila dělat co nejlépe svou práci.

Takže už umíte říkat rázné ne. Neděláte si tím – nechci říct přímo nepřátele – ale neobjevují se lidé, kterým to nevoní, když odmítnete nějakou akci?
Myslím si, že určitě ano. Ale to jsou většinou lidé, kteří se neumí vžít do toho, co obnáší dělat vrcholový sport. Kolik času, energie a práce to stojí. Že to není tak, že bych si šla na hodinu denně zaběhat, ale je to práce, která mi vezme až osm hodin denně. A abych to vydržela, musím dobře odpočívat, protože je to nedílná součást výkonu. Do toho mám jeden den v týdnu volno, kdy se snažím třeba zase plnit potřeby svých sponzorů. Není tam skoro šance přijímat nějaké jiné nabídky. Když už děláte v životě nějaká rozhodnutí, tak myslet si, že budou všichni jen s vámi a budou vám pochlebovat, je nesmysl. Je třeba si uvědomit, že to s sebou nenese jen pozitivní ohlasy, ale i negativní reakce. Musím si umět říct: Neděláš to pro ty lidi, ale pro sebe. Žít život podle druhých je podle mě velká chyba.

Takže kdybyste měla srovnat Gabrielu Soukalovou z léta 2014 a Gabrielu Koukalovou z léta 2016. Jak by to srovnání vypadalo?
Z mého pohledu těch aktivit, které jsem měla dřív, nebylo nějak výrazně víc. Spíš jsem na to nebyla zvyklá, nechávala jsem se tím hrozně pohlcovat. Teď už mám víc zkušeností. Už vím, co se ode mě očekává a co se bude dít. Už se proti tomu umím zařídit. Dokud budu sportovat, tak je to nedílná součást mé práce. Beru to tak, že ty boční aktivity k tomu patří. Prožívat to nějak negativně je zbytečné, ubere vám to ještě jednou tolik energie.

Když člověk zadá vaše jméno do Googlu, vyjede kromě přehledu úspěchů spousta bulvárních článků. Třeba domnělé těhotenství, svatba, která měla být tajná, ale nebyla, a podobné záležitosti. Jaký vlastně máte vztah k bulváru?
Abych řekla pravdu, tak to nečtu. Nezajímá mě moc, co se píše v těch článcích. Málokdy si přečtu článek o tom, co jsem kde říkala. Nějak mě to nezajímá, jde to mimo mě. Myslím si, že tím, že to lidé čtou, pak na základě té čtenosti vznikne ještě daleko větší množství ještě nesmyslnějších článků, které z mého pohledu nemohou toho člověka nějak obohatit. Mrzí mě, jakým směrem se dnes ubírají články. Lidi víc zajímá, jestli mám blonďaté, nebo zrzavé vlasy. To přece není informace, která je nějak potřebná. Je to úplně jedno, je to každého věc. Nepodstatná. Mrzí mě, že je to na úkor článků o samotném sportovním výkonu. Radši napíšou něco takového, než aby prezentovali, co třeba obnáší naše povolání. Pak by si lidé třeba tolik nemysleli, že když odmítám jejich nabídky, tak jsem primadona.

Vadí vám třeba, jak se o vás píše – a teď rozhodně nemyslím jen v bulváru – v tom stylu, že jste zapomnětlivá nebo zmatkářka? Zkrátka, že jste se ocitla v nějaké škatulce, ze které se složitě hledá cesta ven?
Já jak ty články moc nečtu, tak o tom moc nevím, ale něco jsem přece jen zachytila. Nemůžu úplně říct, že mi to vadí. Protože já taková prostě jsem. Někdy je to asi zbytečně nafouknuté, přehání se to do větších rozměrů, než to ve skutečnosti je. A vzhledem k tomu, že lidi dnes zajímají senzace, tak jsem pro ně asi ideální objekt. Je to jedna z mých velkých slabin, zmatkuju, ale znám x lidí třeba i v našem týmu nebo v mém okolí, kteří mi v tom silně konkurují.(smích)

Sledovala jste letní olympijské hry?
Ano, velmi Číst více

: Koukalová: Lidé myslí, že jsem primadona, když odmítám nabídky. Ale žít podle druhých by byla chyba

      

Related posts

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Zobrazit podrobnosti

Zavřít