Translate »
  • Czech
  • English
  • German
  • Norwegian
  • Russian

Říjen 20, 2017

Končí období svaté čtveřice? Český biatlon táhnou noví lídři. A do akce jde hvězda budoucnosti

Končí období svaté čtveřice? Český biatlon táhnou noví lídři. A do akce jde hvězda budoucnosti
Končí období svaté čtveřice? Český biatlon táhnou noví lídři. A do akce jde hvězda budoucnosti

Praha – Několik posledních let spoléhal český biatlon na úspěchy čtveřice největších opor. První ligu hráli Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Často se do přehlídky nevšedních výkonů připojil také Jaroslav Soukup.

Ti, na které fanoušci nejvíce spoléhali, byli v drtivé většině případů stále ti samí, tedy členové prakticky pokaždé úspěšné české smíšené štafety. Po dvou zastávkách letošního Světového poháru lze ale s klidem říci, že biatlonové reprezentaci vyrostli noví lídři.

Ačkoli kádr reprezentace není nikterak široký, což platí momentálně zejména v ženské části národního týmu, světové špičce dnes již nekonkurují pouze čtyři Češi. Máme jich dokonce šest.

Eva Puskarčíková a Michal Krčmář naznačovali svůj velký potenciál už v loňské sezoně, na začátku té letošní ale dokonce dokázali zastínit své slavnější kolegy. Krčmář dojel z pěti individuálních závodů třikrát v první desítce a v celkovém pořadí SP mu patří osmnácté místo.

Rybářova odvaha se vyplácí

Puskarčíková zazářila ještě výrazněji: pět závodů, pět umístění do patnáctky a jako bonus premiérové stupně vítězů, které navštívila po bronzové pohádce v pokljuckém stíhacím klání. Celkově úžasné sedmé místo v seriálu, jen patnáct bodů za pátou šampionkou Gabrielou Koukalovou.

Dva pětadvacetiletí členové jabloneckého Kornspitzu dali českým fanouškům naději, že úspěchy českého biatlonu rozhodně časem nezmizí. A že tým pod vedením šéftrenéra Ondřeje Rybáře funguje kvalitně, má snahu se neustále posouvat a vyvíjet. Neusíná na vavřínech.

Vždyť někteří fanoušci si na podzim klepali na čelo, když média přinášela zprávy o snaze reprezentačního celku výrazně zrychlit střelecké položky. Takový trénink měl pochopitelně svá rizika. Větší rychlost přináší větší riziko chyb. Ale Rybář věděl, co dělá. Jde o poslední předolympijskou sezonu, jde o poslední možnost snažit se zlepšit každý sebemenší detail, který může v obrovské světové konkurenci rozhodovat.

Jak se zdá, vyplatilo se. Ani tohle nebe pochopitelně není bez mráčků. Od Veroniky Vítkové se čekaly lepší výkony, stejně tak zůstává mírně za očekáváním Ondřej Moravec. Vystoupení Jaroslava Soukupa v Östersundu bylo žalostné a nadějná Lucie Charvátová nadále bojuje s výraznou střeleckou nevyrovnaností.

Osvěžení, které Češi potřebovali

Pozitiva ale jednoznačně převažují. Národní tým získává díky úspěchům nových hvězd potřebnou čerstvou energii. I zkušení harcovníci typu Šlesingra či Koukalové přiznávají, že je výkony mladších parťáků inspirují. Jde o osvěžení, jež český biatlon potřeboval.

A do dalších ostrých závodů zbývají jen tři dny, Nové Město na Moravě po dvou letech přivítá světový biatlon a očekává se, že to bude znovu nevšední a hlasitý zážitek. Atmosféra ve Vysočina aréně bude konkurenci hledat jen velmi těžko. A třeba si pak vedení světové biatlonové unie uvědomí, že (ruské) peníze nejsou všechno.

Nicméně zpět k výhradně sportovním tématům. Čeští příznivci mají nové modly, nemusí však zůstat jen u Puskarčíkové s Krčmářem. Do Nového Města trenéři překvapivě a za odměnu nominovali nováčky, Lukáše Kristejna a Markétu Davidovou.

Zejména devatenáctiletá svěřenkyně někdejšího reprezentačního kouče Jindřicha Šikoly vzbuzuje zasloužená očekávání. Loni ještě juniorka letos vlétla do IBU Cupu ve velkém stylu a hned ve svém druhém představení ovládla sprint. A počínala si přitom jako zkušená matadorka. Na střelnici chybovala jedinkrát a v běhu byla nejrychlejší.

Uvidíme novou hvězdu českého biatlonu?

„Markéta už představuje zcela novou generaci sportovců. Věřím, že se za čas stane oporou reprezentace,“ vyprávěl trenér Marián Málek. Fanoušci zbystřili a média ihned začala sázet klišé o nové Gabriele Koukalové.

Není se čemu divit. Davidová je v IBU Cupu celkově na třetím místě a za sebou nechává závodnice s letitými zkušenostmi ze Světového poháru, namátkou Rusky Šumilovovou, Glazyrinovou či Virolajnenovou, Slovenku Gerekovou nebo Rakušanku Innerhoferovou. Bodově lepší než mladá česká kometa jsou jen německé sestry Nadine a Karolin Horchlerovy.

Bude tedy extrémně zajímavé sledovat, co mladičká závodnice předvede při své brzké premiéře mezi absolutní elitou. Kdo ví, třeba se jednou na prosinec 2016 bude vzpomínat jako na první přímé setkání s velkou biatlonovou superhvězdou.

Číst více

: Končí období svaté čtveřice? Český biatlon táhnou noví lídři. A do akce jde hvězda budoucnosti

      

Related posts

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Zobrazit podrobnosti

Zavřít