Translate »
  • Czech
  • English
  • German
  • Norwegian
  • Russian

Listopad 24, 2017

Glamour girl ve sněhu. A s kvérem. Koukalová okouzlila i Němce, je prý populárnější než fotbal

Glamour girl ve sněhu. A s kvérem. Koukalová okouzlila i Němce, je prý populárnější než fotbal
Glamour girl ve sněhu. A s kvérem. Koukalová okouzlila i Němce, je prý populárnější než fotbal

Praha/Hochfilzen – Z ryze sportovního pohledu se mluví hlavně o Němce Lauře Dahlmeierové, trojnásobné zlaté medailistce, královnou biatlonového šampionátu je ale její česká sokyně Gabriela Koukalová.

A považte, tvrdí to samotní Němci. Alespoň tedy v interesantním chvalozpěvu na českou závodnici, který zveřejnila redakce internetového deníku Zeit Online.

Němečtí žurnalisté v něm Koukalovou označují za kouzelnou „Glamour girl“, ve sněhu a s „kvérem“. Podotýkají, že právě sedmadvacetiletá česká biatlonistka je prototypem ideálního sportovce a pravým marketingovým pokladem. Mistryně světa ze sprintu v sobě spojuje protiklady.

Koukalová podle Němců dobře ví, že je důležité vypadat dobře i během závodu. „To je důvod, proč se česká biatlonistka maluje rtěnkou před každou soutěží. Nejen pro kosmetické firmy je to radostné zjištění vzhledem k reklamnímu potenciálu,“ píše se v článku.

Tyhle ryze ženské zvyky hvězdné závodnice by ale podle Zeit Online neměly být zaměňovány s jakoukoli povrchností. „Koukalová vypadá pěkně ve stopě, ale umí také být společensky angažovaná,“ zdůrazňuje list a připomíná její výroky tvrdě odmítající doping.

Světový šampionát v rakouském Hochfilzenu probíhá v temném stínu kauzy státem organizovaného dopingu v Rusku. A Koukalová je jedním z hlavních hlasů kritizujících jakékoli podvody.

„Ruský tým zřejmě není v pozici, že by spolupracoval s Mezinárodní antidopingovou organizací. Pokud týmy nerespektují tato pravidla, pak nemají v našem sportu místo,“ připomíná internetový server její postoj.

Koukalová zaujala zejména stanoviskem o neúčinnosti a směšnosti trestů, které ruští biatlonisté obdrželi za doping v posledních letech. V tom je podle listu rozdíl mezi ní a Dahlmeierovou. Ta totiž v otázkách politiky a dopingu zachovává – stejně jako většina Němců – mlčení.

Koukalová si je naproti tomu vědoma, že Mezinárodní biatlonová unie (IBU) dělá proti podvodníkům jen velmi málo opatření. Dle Zeit Online zřejmě zapomíná, že je doping v biatlonu v podstatě běžný po desetiletí. V bývalé NDR takové problémy vyvstávaly už v sedmdesátých letech, v západním Německu pak v osmdesátých.

„Nemohu pochopit, že IBU dala mistrovství světa 2021 Rusku, přestože ví, že je tam obrovský dopingový problém. Tato volba byla hloupost, velká chyba,“ cituje médium slova Koukalové. Ta si zároveň zakládá na tom, že sama podstupuje pravidelně velké množství testů. „Můj princip je být čestný a spravedlivý ve všem, co děláte. Jen tak si člověk může užívat život.“

Zeit Online také poznamenává, že sportu v České republice z hlediska popularity dosud dominovali hokejisté, fotbalisté, tenisté a třeba v poslední době olympijský vítěz Lukáš Krpálek. Koukalová ale pravděpodobně všechny zmíněné sportovce svou oblíbeností převyšuje.

Ostatně vidět to bylo před Vánoci na závodech Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Za čtyři dny tam přišlo 123 tisíc diváků, zatímco do německého Oberhofu v lednu pouze polovina. Němci také vyzdvihují rozhovory Koukalové, které jsou vždy upřímné, přátelské a skromné. A citují šéftrenéra reprezentace Ondřeje Rybáře, který o Gabriele řekl, že je dokonalá profesionálka, a navíc zraje jako dobré víno.

Zeit Online na závěr své ódy na Koukalovou připomíná sportovní minulost jejích rodičů i manželství s jiným sportovním profesionálem, badmintonistou Petrem Koukalem, s nímž se zapojila do kampaně proti rakovině prsu a varlat. A nezapomíná ani na to, že 170 centimetrů vysoká a 62 kilogramů vážící sportovkyně má výrazné kulturní vlohy.

„Studovala grafický design, zajímá se o historii umění, mluví dobře anglicky, zpívá a hraje na klavír. Nahrála několik písní a vystupovala v televizi. Občas zpívá v kapele společně s dalšími biatlonisty,“ uzavírají svůj výčet kladů Gabriely Koukalové němečtí žurnalisté.

Číst více

: Glamour girl ve sněhu. A s kvérem. Koukalová okouzlila i Němce, je prý populárnější než fotbal

      

Related posts

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Zobrazit podrobnosti

Zavřít