Translate »
  • Czech
  • English
  • German
  • Norwegian
  • Russian

Listopad 24, 2017

Biatlonistka Gabriela Soukalová: Jsem Jablonečák jako poleno!

Biatlonistka Gabriela Soukalová: Jsem Jablonečák jako poleno!

Foto: Martin Bergman

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová na závodech v rodném Jablonci nad Nisou. Česká biatlonistka Gabriela Soukalová na závodech v rodném Jablonci nad Nisou. Autor: DENÍK/Martin Bergman

Jablonec n. N. /ROZHOVOR/ – Jedno zlato a jedno stříbro. To je bilance, kterou má nejlepší česká biatlonistka uplynulé sezony Gabriela Soukalová z republikového šampionátu v Jablonci nad Nisou. Závod na domácích tratích si pohledná kráska z Jablonce užila. „Jsem Jablonečák jako poleno a já to tady miluju. Celý Jablonec a areál taky, takže pro mě to bylo potěšení tady závodit,“ říká v rozhovoru šestá žena celkového pořadí Světového poháru.

Především díky rodačce z Jablonce, která získala čtyři prvenství v závodech Světového poháru, přišlo na mistrovství České republiky tolik diváků, kolik přišlo. Sama Soukalová byla potěšená, kolik lidí si načlo do Břízek cestu na poslední závod této úspěšné sezony.

Nemáte po této sezoně pocit, že se jedno probudíte a zjistíte, že to celé byl jen sen?

No to já ještě pořád mám takový pocit, že jsem ve snu. Je to pro mě nepředstavitelné. Ještě když si vezmu, že minulý rok jsem měla za celou sezonu tři body ze stíhačky a dennodenně jsem se chtěla dostat do stíhacího závodu, což se mi podařilo jen jednou.

Co se vlastně stalo, že šly vaše výkony takhle rapidně nahoru?

Myslím si, že největší roli v tom hrálo to, že jsem ty roky předtím tvrdě trénovala. Pak bohužel přišly dvě sezony, kdy jsem měla dost problémy se zdravím. Podle mého názoru jsem měla štěstí, že jsem byla od jara zdravá a neměla jsem v podstatě až do zimy žádné komplikace. Tam jsem udělala velký kus práce. V předchozích sezonách jsem trénovala s rodiči, teď jsem trénovala s holkami v týmu. Možná i to, jak jsme se s holkami pořád předháněly, tak to mělo velký význam.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová na závodech v rodném Jablonci nad Nisou.Jak moc cenný je domácí titul z pátečního sprintu?

Cenný je určitě moc. Byl to prima závod a strašně se nám líbilo, kolik sem přišlo lidí a jaká tady byla podpora. Tolik lidí tady ještě nepamatujeme a bylo to opravdu super, byli hodně slyšet i daleko v lese. To něco vypovídá o popularitě biatlonu a je to bezvadné.

Snažila jste se o to víc, když byla v areálu taková atmosféra?

Určitě. Ono vás to hrozně nabudí, když lidi začnou fandit a taky na střelbě. Je to hrozně pozitivní, když dav za závodníkem zakřičí, že tu ránu dal. Tím víc si to uvědomí a je na tom psychicky líp.

Došlo vám, že ten dav tu je hlavně kvůli vám?

Určitě není jen kvůli mně, ale sezona celého našeho týmu byla senzační. Moc jim za to děkujeme a je to pro nás moc příjemné.

Dříve sem přišlo třeba třicet diváků, teď to byly stovky. To je hrozně velký rozdíl.

To určitě. Hrozně nás to těší. Když sem přijde tolik lidí, tak to o něčem vypovídá. Máme z toho obrovskou radost, protože člověk s radostí sleduje, jak lidi přišli biatlonu na chuť a je to sport, kde je hranice mezi úspěchem hodně tenká, tak možná proto je to divácky tak oblíbené.

Věříte, že si do areálu v Jablonci budou lidé nacházet cestu v takovém počtu častěji?

Věřím, že pokud naše výsledky budou dobré v budoucnu, tak sem bude chodit tolik lidí.

Přemýšlela jste nějak nad výsledkem z mistrovství republiky? Byla nějaká zvýšená motivace?

Já jsem tady nad výsledkem nějak nepřemýšlela. Já to brala tak, že si závod užiju, jsou to poslední závody a jsou doma v areálu, ve kterém trénujeme asi nejvíce z celého roku. Fakt jsem se na to těšila. Ale jestli tady někdo bude první, pátý nebo desátý, tak to jsme už moc neřešili si myslím. Hlavně to bylo pro lidi.

Jaké pro vás bylo závodit v areálu, kde jste prakticky vyrostla? Je to asi rozdíl proti Světovému poháru, že?

Pro mě to je tady srdeční záležitost. Jsem Jablonečák jako poleno a já to tady miluju. Celý Jablonec a areál taky, takže pro mě to bylo potěšení tady závodit.Česká biatlonistka Gabriela Soukalová na závodech v rodném Jablonci nad Nisou.

Kde jste ještě vzala síly na tyhle poslední závody?

Nějaké mám ještě v záloze (usměje se). Ještě ve mně něco zbylo po sezoně, ale je fakt, že závod od závodu je to těžší.

Bylo těžké ještě hledat motivaci do těchto závodů v Jablonci?

Bylo to náročné hlavně po návratu, co se týká komunikace s médii a různými schůzkami a tak. Ale tréninkově to náročné nebylo a šli jsme sem všichni s tím, že pojedeme pro radost a je to pro domácí publikum.

Na co se teď nejvíce těšíte?

Určitě na odpočinek po sezoně. Jak říkám, sezona byla těžká, a koho nevydundala, tak ho vydundal ten mráz v Chanty-Mansijsku.

Co během volna plánujete?

Určitě nějaký čas strávím někde na dovolené. Asi převážnou většinu času. Potom se budu věnovat regeneraci. Asi nepřestanu úplně, že bych měsíc nedělala nic, ale budu dělat jiné činnosti. Třeba relaxační běh, hodně plavání a takové ty věci, na co člověk nemá jindy čas. Určitě si udělám nějaký výlet za kulturou, takže to bude takový odpočinkový měsíc.

Co byste si nejvíce přála do příští sezony?

Nejvíce bych si přála zdraví, protože věřím, že když lidi v týmu jsou zdraví, tak nejsme žádná béčka a doufáme, že ukážeme světu i nadále, jak může z tak malé země být velký výběr závodníků a dokážeme udělat také dobré výsledky.

Ukázaly vám ty dvě nemoci před mistrovstvím světa, jak je právě zdraví hodně důležité?

Určitě. O to více jsem si to uvědomila. A přišly bohužel v nejméně vhodný okamžik, o to víc mě to mrzí. Ale s tím člověk už nic neudělá, to se musí vždycky jen rychle otřepat a jít dál.

Příští týden vás čeká ve Špindlerově Mlýně závod nordix, divokého sjezdu na běžkách. Jak se na to těšíte?

Přítel mi poslal odkaz, abych se podívala, jak to vypadá. Tam jsem viděla ty skokánky a od té doby jsem celé odpoledne přestala komunikovat, protože mě to hodně zaskočilo (směje se). Věděla jsem, že je to náročná trať, ale že až do takové míry… Jsem na to sama hodně zvědavá a těším se moc.

Budete to brát spíše jako srandu nebo budete chtít uspět i v tomto závodě?

Spíš si myslím, že to bude pro všechny taková sranda a pojedeme to spíš pro diváky.

Nebudete mít strach? Jste sice zvyklá na sjezdy na běžkách, ale na takové trati a v těsném kontaktu s dalšími závodníky, to bude asi něco jiného.

Mám z toho respekt. Právě i kvůli tomu, co jsem tam viděla ty pády v sestřihu. Možná jsem měla počkat a podívat se až po závodu (smích). Ale myslím si, že i já jsem takový typ, že se rychle přestanu bát, takže doufám, že si to v tréninku dobře projedu a půjde to.

Cítíte už také to, že vás lidé více poznávají? Že jste pro ně velká hvězda?

Že mě lidé poznávají, tak to určitě. Ale na druhou stranu nemůžu dělat tolik lumpáren (směje se).

Vnímáte také to, že právě letos celý český biatlon vylétl nahoru jako kometa?

Určitě jsme rádi, že vyletěl jako kometa. Letos se konalo domácí mistrovství světa a bylo to pro to moc důležité. Jsme rádi, že se nám to takhle sešlo.

Autor: Martin Bergman
Zdroj: http://jablonecky.denik.cz/ostatni_region/biatlonistka-gabriela-soukalova-jsem-jablonecak-jako-poleno-20130326.html

Related posts

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Zobrazit podrobnosti

Zavřít